V petek, 24. januarja 2025, smo se zbrali na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, kjer je potekalo strokovno srečanje z naslovom (Po)moč socialne pedagogike v šolah. Dogodek smo pripravili ob 30. srečanju članic in članov Sekcije socialnih pedagoginj in pedagogov v šoli (SSPŠ) ter ob obeležitvi 10. obletnice našega delovanja.
Dogodek je bil za nas izjemno pomemben, saj je potrdil pomen socialne pedagogike v šolskem prostoru. Ob strokovnih predavanjih, predstavitvah prispevkov in diskusijah smo okrepili naše razumevanje vloge in moči socialnih pedagogov pri podpori otrokom in mladostnikom ter pri delu s širšo skupnostjo.
Pester in bogat program je združeval strokovna predavanja, predstavitve naših kolegic in kolegov ter razprave, ki so nas vse spodbudile k novim vprašanjem in iskanju rešitev. Poseben poudarek smo namenili vlogi socialnega pedagoga pri ustvarjanju podpornega okolja v šolah.
Po pozdravu predsednice Sekcije, Saše Borovnik, je sledil nagovor Darje Zorc Maver, predstojnice oddelka za socialno pedagogiko ter Roka Demšarja, predsednika Združenja za socialno pedagogiko, katerega del je tudi naša Sekcija socialni pedagoginj in pedagogov v šoli.

Posebej smo ponosni na osrednja predavanja naših gostujočih strokovnjakinj:
- Tjaša Trkov (Ambulanta za avtizem) nam je v prispevku “Vloga socialnega pedagoga pri delu z otrokom z avtizmom – vidik socialnega pedagoga” predstavila socialnopedagoško diagnostiko v multidisciplinarnem timu. Poudarila je, kako s svojimi kompetencami pomembno vplivamo na življenje otrok z avtizmom.
- Nataša Ograjenšek Omladič (CSD) je v prispevku “Prispevek socialnega pedagoga k celostni obravnavi posameznika na CSD, v sodelovanju z drugimi strokovnjaki” izpostavila prednosti in izzive našega dela na Centru za socialno delo. Njeno predavanje nam je ponudilo novo perspektivo sodelovanja s šolami.
- Nina Ukmar Mezinec (Generalna policijska uprava) nas je navdušila s prispevkom “Od preventive do pomoči – socialni pedagog v uniformi”. Delila je svoje izkušnje pri delu z žrtvami kaznivih dejanj, pri čemer je pokazala, kako se socialnopedagoška načela udejanjajo tudi na področju policijskega dela.
Po predavanjih smo imeli priložnost slišati tudi prispevke naših članov in članic. Predstavili so svoje izkušnje socialnopedagoškega dela, primere iz prakse in inovativne pristope.
Srečanje je bilo za nas izjemno uspešno, saj smo z njim predstavili več področij socialnopedagoških udejstvovanj, s katerimi se prej nismo srečali. Prav tako so bili odzivi udeležencev zelo pozitivni. Poudarili smo pomen strokovnega sodelovanja in mreženja ter osvetlili ključna področja, kjer lahko socialni pedagogi še bolj učinkovito prispevamo k blaginji otrok in mladostnikov.
Uspeh dogodka nas vse navdaja z motivacijo, da še naprej krepimo svojo vlogo v šolskem prostoru in širše v skupnosti.
Hvala vsem, ki ste bili del tega nepozabnega dogodka!
Sekcija socialnih pedagoginj in pedagogov v šoli (SSPŠ)
